„Mniej śmieci – więcej pamięci”

Kiedy w mediach pojawia się fala reklam zniczy i chryzantem, rozpoczyna się nierówne starcie między tandetą plastiku a szlachetną skromnością. Uroczystość Wszystkich Świętych staje się okazją nie tylko wspominania zmarłych, ale i do zastanowienia nad tym, jak bardziej ekologicznie obchodzić to ważne święto.

O czym warto pamiętać?

1. Segregujmy śmieci –przed uroczystościami Wszystkich Świętych sprzątamy nagrobki naszych bliskich. Zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym regionie.

2. Wykorzystaj używane znicze (coraz częściej na cmentarzach są specjalne punkty, w których można pozostawić używany znicz w dobrym stanie i wykorzystać go ponownie).

3. Zrób naturalny wianek lub inną eko – dekorację.

4. Wykonaj własny znicz 

5. Zrezygnuj z chemii –detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych, warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące np. ocet, sodęitp..

6. Wybierz kwiaty świeże, lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.

Zachęcamy do włączenia się w akcję Caritas Polska „Mniej śmieci – więcej pamięci.

Jak zrobić samemu znicz czy eko-stroik? Szczegóły w linku poniżej.

laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/ekologiczny-wianek-znicz-i-stroik/